Airush Lithium 2018 – Progression vs Core… a gdzie DNA 2018?

Latawce Airush z kolekcji 2018 są już na polskim rynku w pełni dostępne. Czym różnią się nowe latawce od swoich poprzedników?

  • Mamy oczywiście nową szatę graficzną – naszym zdaniem jest na plus.
  • Mamy też nowe plecaki – wyglądają nieźle, funkcjonalnie wszystko jest ok, a do tego wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu plastikowych butelek – bardzo miły akcent od Airusha, nawet jeśli po części jest to zabieg PR-owy.
  • Wszystkie latawce Airush 2018 (poza Progression) wykonane są z Teijin Technoforce D2 Double Rip Stop z kolejną, czwartą odsłoną Dyneema Load Frame – koncepcja jest ta sama – rozwiązanie pozwala wzmocnić konstrukcję bez podnoszenia wagi latawca oraz poprawia responsywność latawców (szybsza reakcja na ruchy barem, bardziej „bezpośredni kontakt z latawcem”). Kolejne lata doświadczeń – DLF V3 została zoptymalizowana, pojawia się dodatkowa nazwa WebTech, jednak producent nie chwali się, na ile zmiany te będą odczuwalne.

 

Plecaki Airush - materiał z recyklingu


Jeśli zaś chodzi o konkretne modele… zaczynamy od DNA i Lithiuma. Przede wszystkim – porządki w kolekcji:

Airush DNA zostaje zastąpiony przez model Lithium Progression

Do wyboru mamy teraz 3 wersje Lithiuma:

DNA i Lithium zawsze były pod wieloma względami podobne. Teraz producent wyraźnie tłumaczy, o co chodzi:

Niezależnie od tego, którą wersję Lithiuma weźmiemy na warsztat, chodzi o latawiec delta – allround-freeride-freestyle (i jak to wewnętrznie nazywamy – uniwersalny latawiec do progresu). Wszystkie odmiany Lithiuma będą „przyjazne” dla rajdera – płynnie oddawana moc, łatwy restart z wody, stabilność, przewidywalność itd. Wszystkie odmiany mają też niezłą windę i hangtime. Jeśli zaś chodzi o różnice…

 

Airush Lithium 2018 – różnice między wersjami Progression i Core

Airush Lithium Progression

Tak jak DNA, Lithium Progression stworzony jest przede wszystkim dla szkółek, osób (bardzo) początkujących. Zastosowano w nim nieco gorszej jakości materiały, nie ma Dyneema Load Frame i ładnego plecaka. To latawiec budżetowy, który mniej straci na wartości, jeśli rozsypie się po tysięcznym uderzeniu w wodę. Dodatkowo Progression nie ma systemu one-pump, co ułatwia jego serwisowanie, nie ułatwia zaś życia przeciętnego kitesurfera.

Airush Lithium Progression SPS

Rozwinięciem modelu Progression jest wersja SPS, która w odróżnieniu od Progression wykonana jest z lepszego materiału – Teijin D2 – bardziej odpornego na uszkodzenia i rozciąganie. SPS (Single Point System) posiada też system one-pump.

Obydwa modele Progression mają grubszą niż Core tubę główną, przez co są wolniejsze – będą wybaczały więcej błędów, co docenią osoby stawiające na kajcie pierwsze kroki.

Airush Lithium Core

Najwyższą wersją Lithiuma jest model Core, który jest już skierowany do zwykłych (nie-szkółkowych) użytkowników. Core dodatkowo posiada wygodny plecak, wzmocnienia Dyneema Load Frame oraz krótsze linki bridle`a z możliwością podpinania ich w różnych punktach, a także nieco inny kształt konstrukcji.

Z jednej strony Lithium Core jest po prostu wersją „bardziej premium” (bardziej wytrzymały materiał, wygoda pompowania, plecak itp.). Z drugiej strony chodzi o coś więcej:

  • inny kształt tipów
  • Dyneema Load Frame
  • inne, krótsze linki bridle`a
  • cieńsza tuba główna

Dzięki temu Core zyskuje inną charakterystykę – „siedzi” bliżej krawędzi okna wiatrowego, zapewniając większą wydajność, windę i hangtime, jest szybszy i bardziej responsywny. Lithium Core będzie lepiej zachowywał się w warunkach przeżaglowania (górny zakres wiatrowy) i podczas pływania wave. W związku z powyższym, wersja ta będzie nieco bardziej wszechstronna i lepiej dostosowana do oczekiwań doświadczonych rajderów.


Lithium 2017 vs Lithium Core 2018

Jeśli chodzi o różnice między Lithiumem 2017 a Lithiumem Core 2018 (ósmą! odsłoną Lithiuma):

  • zastosowano krótsze linki bridle`a – v3.2 – szybsza reakcja latawca, lepsza wydajność i depower, poprawiona sterowność w warunkach przeżaglowania i zachowanie podczas pływania wave
  • kolejna, zoptymalizowana odsłona Dyneema Load Frame (dodatkowe wzmocnienia bez podnoszenia masy latawca)

Widzisz błąd? Masz swoje uwagi, spostrzeżenia? Napisz na lub zostaw komentarz poniżej


 

shaka

Polub nasz fanpejdż i bądź na bieżąco!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + osiem =